• sob.. cze 10th, 2023

Odzyskiwanie danych z dysku

Byadmin

gru 9, 2020

Każdy, kto choć raz utracił dane z dysku, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to wyjątkowo stresująca sytuacja. Najczęściej bowiem tracimy ważne pliki, niezbędne nam do codziennego funkcjonowania. Bez względu na to, czy korzystamy z telefonu, komputera czy innego urządzenia, zawsze warto robić kopie zapasowe. A gdy przydarzy się utrata danych, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w odzyskiwaniu danych.

Dane z dysku można utracić na wiele sposobów. Czasem jest to niezależne od nas, ale niektóre sytuacje są spowodowane naszymi działaniami. Bardzo często utrata danych wynika z naszej nieuwagi. Robimy porządki w plikach na pulpicie i nie tylko, wyrzucamy je hurtem do kosza, a następnie oczyszczamy kosz. Czasem dopiero po fakcie okazuje się, że wyrzuciliśmy coś, co absolutnie wyrzucone być nie powinno. Aby uniknąć problemów, dobrze jest sprzątać pulpit powoli, uważnie przeglądać wszystkie dokumenty i wyrzucać tylko te pliki, do których zajrzeliśmy i mamy pewność, że nie są nam potrzebne teraz, ani nie będą potrzebne w przyszłości.

Działanie wirusów i uszkodzenia mechaniczne

Zdarza się też, że nasz komputer atakują wirusy, które uszkadzają pliki systemowe i czynią spore spustoszenie w urządzeniu. Takie wirusy najczęściej jednak wpuszczamy do komputera my sami – otwieramy niebezpieczne strony internetowe, maile z nieznanego źródła, instalujemy na komputerze różnego rodzaju oprogramowanie i aplikacje, które nie pochodzą od producentów, a z różnych stron internetowych. Wirusa wpuścić jest bardzo łatwo, ale usunąć negatywne skutki jego działania trzeba z dużym wysiłkiem. Dysk w komputerze może być uszkodzony także mechanicznie – zdarza się tak w szczególności w laptopach, z którymi podróżujemy bez właściwego ich zabezpieczenia. Bez względu na to, z jakim rodzajem uszkodzenia mamy do czynienia, warto zadbać o to, by komputer jak najszybciej trafił do specjalisty.

Darmowe programy nie sprawdzają się

Niektóre osoby, które właśnie utraciły dane z dysku, próbują załatwić problem na własną rękę. Wykorzystują do tego darmowe oprogramowanie, które można znaleźć w internecie. Zawsze jednak warto mieć świadomość, że jeśli coś jest za darmo, z pewnością nie będzie ani dobre, ani skuteczne. Darmowe programy z pewnością nie pozwolą na usunięcie awarii i odzyskanie danych. Co więcej, mogą przynieść o wiele więcej szkód niż korzyści. Skanowanie uszkodzonego urządzenia, otwieranie i zamykanie, a także inne próby jego ratowania bez wiedzy i doświadczenia może spowodować, że dane zostaną utracone na zawsze. Częstym błędem jest również skanowanie i próba wirtualnego naprawiania dysków, które zostały uszkodzone mechanicznie. Wtedy również możemy doprowadzić do sytuacji, że urządzenia nie da się już naprawić nigdzie i za żadną cenę.

Warto korzystać z usług specjalistów

Gdy mamy problem z usuniętymi danymi, często szukamy firmy, która odzyska nam je jak najniższym kosztem. W przypadku niewielkich uszkodzeń i problemów może się to okazać całkiem pomocne. Poważne uszkodzenia wymagają jednak pomocy doświadczonych specjalistów. A tymczasem na etapie, gdy dane nam z komputera znikną, nie mamy świadomości, co się stało i jak poważne są uszkodzenia. Gdy oddamy komputer do pierwszego lepszego specjalisty, może się okazać, że swoimi działaniami całkowicie odetnie nam możliwość naprawienia tego dysku. Stawiajmy więc na profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych. Najczęściej pracują w nich dobrzy inżynierowie, mający doświadczenie nawet w trudnych przypadkach. Co więcej, solidne firmy dysponują doskonałym oprogramowanie,, które świetnie sprawdza się w sytuacjach nawet uważanych za beznadziejne. Korzystając z usług dobrych fachowców z pewnością mamy większe szanse na odzyskanie danych niż w sytuacji, gdy staramy się naprawić nasz dysk jak najniższym kosztem.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jeśli przytrafi nam się utracenie danych i konieczność ich kosztownego odzyskiwania, powinniśmy uczyć się na własnych błędach i nie popełniać ich w przyszłości. Zarówno na sprzętach firmowych, jak i domowych należy robić regularny backup wszystkich plików, czyli tworzenie kopii zapasowych. Można do tego wykorzystywać zewnętrzne nośniki lub też wirtualne możliwości, jak chmury z danymi czy inne sprawdzone rozwiązania. Jeśli nie zadbamy o bezpieczeństwo naszych danych, możemy nagle utracić naprawdę ważne pliki. Pół biedy, jeśli znikną nam z dysku zdjęcia z wakacji czy inne prywatne dokumenty. Dużo większy problem będziemy mieć, jeśli stracimy ważny projekt do pracy, pracę magisterską czy inny dokument, nad którym spędziliśmy wiele tygodni czy miesięcy.

Related Post