• sob.. cze 10th, 2023

Jak chronić dziecięce oczy przed słońcem? Wybierz dobre okulary przeciwsłoneczne

Byadmin

mar 23, 2021

Promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na oczy. Szczególnie narażone na negatywne działanie słońca są oczy najmłodszych. Aby uchronić je przed poważnymi uszkodzeniami, warto już najmłodsze dzieci przyzwyczajać do noszenia dobrych okularów przeciwsłonecznych.

Dziecięce oczy rozwijają się do wieku nastoletniego. Maluszki w wieku niemowlęcym, przedszkolnym czy wczesnoszkolnym mają narząd wzroku nie w pełni ukształtowany. Ich soczewki są niemal całkowicie przezroczyste i nie stanowią ochrony dla światła i promieniowania wnikającego do wnętrza oka. Konieczne jest więc szczególne dbanie o oczy – promieniowanie, które poczyni uszkodzenia w wieku dziecięcym, może być źródłem poważnych problemów ze wzrokiem w późniejszym życiu. Dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim dla zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa oczu, a dopiero potem dla ochrony przed świecącym słońcem.

Okulary to nie tylko modny dodatek

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być dobrej jakości, aby zapewnić odpowiednią ochronę dla dziecięcego wzroku. Niestety, wielu rodziców nie zwraca uwagi za bardzo na to, by okulary były sprawdzone i solidnie wykonane. Owszem, kupują swoim pociechom okulary, jednak są to tanie, proste modele ze straganów, marketów czy chińskich sklepów. Takie okularki bywają bardzo ładne i kolorowe, zapewniają efektowny design i są dobrym uzupełnieniem dziecięcego stroju. Jednak pod względem jakości i ochrony przeciwsłonecznej, nie przedstawiają sobą zbyt dużej wartości. Tanie, chińskie okulary przeciwsłoneczne są wyposażone w szkła, które nie mają filtrów, a są jedynie przyciemniane. Po założeniu takich okularów źrenice dzieci są mocno rozszerzone i wpuszczają do wnętrza oka dużo więcej promieniowania niż w przypadku, gdy dziecko wcale nie ma okularów. Okulary z niesprawdzonych źródeł mogą również mieć wykonane oprawki z materiałów toksycznych czy niezdrowych. Jeśli interesują nas dobrej jakości okulary, zawsze wybierajmy takie, które posiadają wszystkie atesty i certyfikaty, jakie powinny posiadać produkty przeznaczone do użytku dla dzieci.

Jak wybierać okulary przeciwsłoneczne?

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, trzeba zwracać uwagę na kilka ważnych elementów:

Szkła – powinny być wykonane z nietłukącego materiału, który nie będzie zagrażał dziecięcym oczom w sytuacji uderzenia czy jakiegokolwiek uszkodzenia. Szkła nawet po uderzeniu nie powinny rozsypywać się w drobny mak, a tworzyć jedynie rysy. Bardzo ważne jest również dobre odwzorowanie obrazu oraz kolorów. Szkła muszą zapewniać prawidłowe widzenie i nie męczyć oczu.

Filtr UV – dobre okularu przeciwsłoneczne dla dzieci powinny mieć jak najwyższy filtr UV. Najlepsze są okulary z filtrem UV400, co oznacza stuprocentową ochronę przed promieniowaniem. W trakcie zakupu warto zwracać uwagę na to, by właśnie taki filtr znajdował się w okularach.

Oprawki – powinny być elastyczne, wykonane z nietoksycznych i bezpiecznych materiałów. Okulary powinny posiadać wszystkie atesty i certyfikaty, jakie są potrzebne w przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci. Chodzi o to, by nie zawierały żadnych szkodliwych substancji, nie powodowały podrażnień ani uczuleń.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być w stu procentach dopasowane do kształtu twarzy, wielkości głowy, muszą też dobrze trzymać się na nosie. Nie zapominajmy, że maluchy w trakcie zabaw na świeżym powietrzu są wyjątkowo aktywne i długo nie usiedzą na miejscu. Okulary są więc narażone na wstrząsy – nawet w czasie największych powinny pozostawać na miejscu. W przypadku okularów dla młodszych maluszków, dobrym rozwiązaniem są okulary przeciwsłoneczne z elastycznymi oprawkami w formie regulowanych opasek. Zakłada się je na główkę i można idealnie dopasować. Są miękkie i wygodne, nie uciskają i nie ocierają, dzięki czemu maluchy chętnie je noszą.

Gdy już wybierzemy okulary przeciwsłoneczne, pamiętajmy, by dziecko zawsze miało je na sobie podczas zabaw na dworze. Nawet, jeśli bawi się w cieniu lub dzień nie jest zbyt słoneczny, promieniowanie UV jest obecne i jest potrzebna odpowiednia ochrona. Pamiętajmy również, by wybierać produkty dobrej jakości, które posłużą maluchowi do czasu, aż z nich wyrośnie. Nie ma sensu kupować okularów, które są tanie, ale jednocześnie bardzo szybko tracą na funkcjonalności i niszczą się. Na zdrowiu dziecięcych oczu nie warto oszczędzać.

Related Post